Домашни гурмански плескавиции какви што се уште не сте пробале!

Вреди да се проба:

Ако се уште не сте одлучиле што да направите за денешниот ручек, домашните гурмански плескавици се вистинското решение за вас.

Состојки:

 • 1 јајце
 • 300 гр мелено месо мешано
 • малку сува домашна сланина
 • 1 зелена пиперка може да биде лута
 • 1 лажица презла
 • 1 кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 лажичка мелен црвен пипер
 • сецкан лист од магдонос
 • малку рендано сирење
 • сол, бибер

Подготовка:

Исецкајте ја сланината во мали коцки, како и кромидот што е можно поситно. Исечете ја пиперката во ленти, а потоа на коцки.

- Advertisement -

Ако не сакате да се лути, избегнувајте го или извадете ги семето и вените на средина на пиперката. Спржете ја сланината во тава за да се ослободи маснотијата, додадете го кромидот и пиперката и пржете малку да омекне малку.

Додадете сол, бибер. мл. црвен пипер и малку рендано сирење. Ставете го месото, додадете јајце, презла и лист од магдонос. Изедначете се добро. Навлажнете ги рацете малку, а потоа направете помали плескавици и наредете ги на плех.

Одозгора ставете малку рендано сирење и мало парче сува сланина. Печете на 200 степени Ц околу 40 минути. Уживајте во совршенството на вкусот.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!