Домашна штрудла со џем: Фасцинантен мирис и вкус што веднаш ќе ве врати во детството!

Вреди да се проба:

Ви донесовме рецепт за тесто што сите го обожаваат, а оваа штрудла ќе го надмине вкусот на се што сте пробале.

Состојки:

Тесто:

- Advertisement -
  • 500 грама брашно (тип 500)
  • 250 мл млеко
  • 100 мл масло
  • 2 јајца
  • 1/2 коцка свеж квасец (25 g)
  • 1/2 лажица сол
  • 5 лажици шеќер

Фил:

  • џем (по избор)

За премачкување:

  • 1 жолчка од јајце
  • неколку капки масло

Подготовка:

Промешајте го квасецот во 250 мл млако млеко и додадете лажица шеќер. Оставете да стаса околу 15 минути. Во брашното додадете квасец, јајца, масло, шеќер и сол и измесете мазно тесто. Можете да го мешате со адитиви за тесто со помош на миксер.

Замесете го комбинираното тесто малку повеќе на лесно побрашнета површина.
Поделете го тестото на два дела, покријте го со крпа и оставете го 45 минути да стаса.

Потоа расукајте ги корите колку што можете повеќе, а потоа намачкајте џем на целата површина на тестото. Засукајте ги и наредете ги во подмачкана тава.

Штрудлата премачкајте ја со жолчка од јајце во која сте додале неколку капки масло. Печете во рерна околу 45 минути на температура од 200 Целзиусови.
Испечената штрудла попрскајте ја со малку вода, покријте ја и оставете малку да се излади.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!