Домашна чорба која го закрепнува целото тело: Доколку се јаде редовно може да го регулира нивото на холестерол!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пред секој ручек јадете по една чинија од оваа супа. Вашето тело ќе ви биде благодарно.

Секој знае колку е здрава домашната супа, полна е со корисни состојки, па дури и лекарите ја препорачуваат при настинки. Не само што го „лечи“ телото, туку и ќе ја направи кожата посјајна и затегната.

Корисна за здравјето!

- Advertisement -

Супата или чорбата од коски е извор на протеини од животинско потекло. Една чаша варени пилешки коски (чаша од 240 мл) содржи околу 10 гр протеин. Колагенот што се наоѓа во супата ќе помогне побрзо да се излечат повредите и гребнатинките, да ја навлажнете кожата, да ги зајакнете ноктите и косата, правејќи ги сјајни.

Оваа супа е многу корисна за жените постари од 50 години. Зголемувањето на внесот на колаген во комбинација со салата помага во зајакнување на мускулната маса и го потпомогнува топењето на маснотиите. Колагенот добиен од пилешката ‘рскавица помага да се намали болката при остеохондроза и остеоартритис.

Супата од пилешки коски е богатство на микронутриенти – калциум, фосфор, магнезиум, витамин А, витамин К2, железо, цинк, селен и манган. Благодарение на оваа супа, количината на лош холестерол во крвта ќе се намали, а состојбата на црниот дроб и панкреасот значително ќе се подобри.

Како се подготвува?

За да ја подготвите “лековитата супата“, прво мора да ги испечете коските во рерна (по можност користејќи домашни пилешки коски). Потоа коските се ставаат во шерпа, се прелеваат со вода и се варат најмалку 6 часа.

Ова е единствениот начин да се создаде корисен протеински колаген (основа на сврзното ткиво на телото, што му обезбедува сила и еластичност).

Со редовно консумирање на оваа супа, може значително да ја подобрите состојбата на вашиот организам.

Извор: Stil.kurir.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!