ДОМАШНА ТИНКТУРА ОД ГЛОГ: Вака се прави еден од најмоќните природни лекови!

Вреди да се проба:

Малкумина се запознаени со тоа колку глогот е всушност здрав, а потекнува од семејството на рози.

Кај нашиот народ е познат и како бел трн или гребен, некои го нарекуваат и мечкина круша. Глогот е главната состојка во многу природни лекови кои ги олеснуваат аритмиите и го зајакнуваат слабото срце. Меѓу нив е и оваа тинктура чиј рецепт ви го пренесуваме денес.

- Advertisement -

Еве ги здравствените придобивки од оваа тинктура:

Тинктурата од глог спречува, ублажува и лечи разни болести и состојби на организмот. Тој е многу силен кај овие заболувања:

  • тахикардија
  • аритмија и срцева слабост
  • бронхитис
  • висок и низок крвен притисок
  • гастритис

Состојки:

  • 200 гр цветови и листови
  • 3 дцл алкохол 40%

Подготовка:

Цветовите и листовите ситно исечкајте ги и ставете ги во стаклена тегла. Прелијте со три децилитри алкохол, измешајте, затворете и оставете да отстои на собна температура три недели.

После тоа, процедете ја содржината и истурете ја во темно стаклен сад и чувајте ја на темно и ладно место. Оваа количина треба да ви трае три месеци.

Како да ја користите оваа тинктура дома:

Промешајте 5-10 капки тинктура во 50 до 100 мл вода и пијте половина час пред оброците.

Тинктурата може да се подготви со бобинки од глог наместо со цвеќиња и лисја. Бобинките треба да се притиснат така што ќе бидат малку распукани. Во случај да правите со бобинки, теглата треба да стои четири до шест недели.

Исто така, теглата треба повремено да се протресува, но внимавајте бобинките да не дојдат во допир со воздухот над течноста и под капакот. Оваа тинктура не се препорачува за бремени жени и доилки поради содржината на алкохол.

Не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар пред да консумирате било каков лек.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!