Домашна погача – Без квасец, со само 4 состојки и готова за 30 минити!

Вреди да се проба:

Ако сакате топло лепче а немате време, направете ја оваа фантастична погача со состојки кои ги имате дома…

Служете ја со кајмак или ајавар.

- Advertisement -

Состојки:

  • 500 гр. брашно Т400
  • 100 мл. јогурт
  • 250 мл газирана вода
  • сол по вкус

Подготовка:

Измешајте го брашното со солта, додадете јогуррт и кисела вода. Замесете го тестото, а потоа месете го на површина посипана со брашно.

Обликувајте ја погачата и со премачкајте ја со малку вода.

Претходно загрејте ја рерната на 250°C. Ставете ја погачата во рерна и намалете ја температурата за печење на 220°C околу 30 минути.

Откако ќе се испече, замотајте ја во крпа топлата погача. Оставете ја да одмори, да се олади. Не сечете ја погачата туку кршете ја на парчиња.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!