ДОМАШНА ПИЦА СО КРАЕВИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Најбрзиот начин да ја подготвите со само неколку состојки!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пица чии рабови се полни со сирење е најубавото нешто што сте го пробале.

Пиците се речиси на сите омилено јадење, а можете лесно да ги направите дома. Подолу е рецепт за пица чии рабови се полнат со сирење моцарела, а исто така е богато посипана со неа. Можете да измешате неколку видови сирење, но и да додадете шунка, маслинки или нешто друго по ваш вкус. Станете вистински пица мајстор и воодушевете ги сите.

Состојки:

  • 210 мл вода
  • 1 лажичка сув квасец
  • 300 гр брашно
  • 1/2 лажичка сол
  • сирење моцарела
  • 3 лажици сос од домати

Подготовка:

- Advertisement -

Растворете го квасецот во водата, па додадете го шеќерот. Измешајте и истурете брашно и сол. Замесете тесто. Покријте и оставете на топло место да нарасне околу еден час.

Тестото се замесува на набрашнета површина и се дели на два дела, па се обликуваат топчиња. Покријте и оставете уште 15 минути. Расукајте го тестото со пречник од 30 см, ставете го на хартија за печење, па по работ односно на краевите, следејќи го целиот круг, ставете големи парчиња сирење моцарела и покријте го со тестото.

Избоцкајте со вилушка, а потоа намачкајте го сосот од домати. Обилно посипете со рендано сирење моцарела. Печете на 220°C околу 12 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!