Домашна пица: Најдобриот рецепт!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусот е токму како што очекувавте, дури и подобар отколку од пицерија. Нема да зажалите а најмладите ќе ве обожаваат.

Состојки: 

 • 450 гр бело брашно
 • 4 гр сув квасец
 • 5 гр шеќер
 • 5 гр сол
 • 1 дл топла вода
 • 150 гр јогурт (може цврст или течен)
 • 1/2 дл масло

Сос за пица:

 • 1,5 дл доматно пире
 • Лажичка масло (маслиново или сончогледово)
 • Еден прстофат сол
 • Еден прстофат сушен босилек и оригано
 • 5 гр шеќер
 • Бибер
 • 300 гр шунка
 • 300 гр рендан кашкавал
 • 200 гр сирење моцарела
 • по желба маслинка

Подготовка:

Во брашното додадете сув квасец, шеќер и сол и добро измешајте ги овие суви состојки. Во друг сад измешајте топла вода, јогурт и масло што ќе ги претставува влажните состојки. Месете го домашното тесто така што, прво додадете половина од сувите состојки на влажните состојки и добро измешајте.

- Advertisement -

Потоа додадете половина од преостанатото брашно и мешајте во следните 2 минути. Сега додадете го преостанатото брашно и замесете меко тесто за пица. Покријте го тестото и оставете да одмора 45 минути.

Во меѓувреме, направете сос за пица од пире од домати, масло, шеќер, сол, суво оригано и босилек, бибер. Промешајте и ставете во фрижидер до употреба

3. По 45 минути, замесете тесто за пица и формирајте топче тесто. Ставете го на малку набрашнета површина и покријте го само 10 минути, за да го направите тестото полесно да се обликува подоцна. Пренесете го обликуваното тесто на хартија за печење и раширете го во круг за да формирате пица.

Избоцкајте го тестото насекаде (освен работ) со вилушка и намачкајте го претходно подготвениот сос за пица. Наредете шунка / салама и додадете рендано сирење и сирење моцарела. По желба наредете неколку маслинки.

Вклучете ја рерната на максимално додека не ја достигне максималната температура тогаш ставете ја домашната пица во рерна и печете околу 7 минути, т.е. до посакуваната боја.

И домашната пица е подготвена за сервирање. Само додека е жешко, премачкајте ги рабовите со четка и малку масло и посипете со малку повеќе оригано.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!