Домашна пита со тиквички и сирење: Ова е комбинација што не се одбива!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Мека и вкусна пита со млади тиквички и сирење за секоја пригода.

Состојки:

За кора:

 • 20 гр свеж квасец
 • 250 мл млака вода
 • 1 лажичка шеќер
 • 2 јајца
 • 2 лажици маслиново масло
 • малку сол
 • 550-600 гр брашно
- Advertisement -

За фил:

 • 1 јајце
 • 120 гр сирење
 • 3 рендани тиквички
 • 100 гр стопен путер
 • 150 павлака за готвење

Подготовка:

Пред да почнете да правите се излупете, изрендајте ги тиквичките и оставете ги да се исцедат од течноста.  Изматете ги состојките за тестото, освен брашното и солта. На крај додадете ги овие 2 состојки и замесете меко тесто. Намастете го одозгора и оставете го покриено 20 минути да одмори.

Поделете го тестото на 4 дела и обликувајте топчиња, покријте го со фолија и оставете го уште 10 минути така. Изренданите тиквички измешајте ги со јајцата и сирењето. Првата топка развлечете ја тенка, па премачкајте ја со стопен путер и ставете го филот врз неа. Засукајте и направете полжав.

Ставете во плех обложен со хартија за печење. Направете го истото со остатокот од тестото, па завиткајте околу полжавот. Премачкајте ја питата со преостанатиот путер и оставете ја да отстои некое време. На крај пред печење посипете со павлака за готвење. Печете на 180 степени околу 25 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!