Домашна ПИТА СО СПАНАЌ: Празник за непцето!

Вреди да се проба:

Уживајте во овој рецепт за домашна пита со спанаќ со најблиските. 

Состојки:

Тесто:

- Advertisement -
 • околу 500 гр брашно
 • 125гр стопен маргарин или путер
 • 150 гр кисела павлака
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 10 гр сув квасец
 • 1 јајце и 1 жолчка

Фил:

 • 250 гр исчистен спанаќ
 • 120 гр праз
 • 200 гр урда
 • 150 гр рендано сирење
 • малку масло
 • сол по вкус

За премачкување:

 • 1 белка
 • сусам и лен

Подготовка:

Во просеаното брашно додадете квасец, шеќер и сол. Промешајте се и направете дупка на средина. Додадете ги павлаката, јајцата и жолчките. Потоа стопете маргарин или путер на тивок оган, додадете во брашното а потоа измесете го тестото. Најдобро со миксер со додатоците за тесто, така што ќе биде мазно.

Замесеното тесто оставете го покриено со салфетка, оставете го да стои на собна температура и да нарасне, околу 45 минути до еден час.

Во меѓувреме, подгответе го полнењето. Празот ситно исецкајте го и пржете го на малку масло за да омекне. Додадете сецкан спанаќ, сол и пржете додека спанаќот не омекне. Тргнете на страна и оставете малку да се излади. Потоа во смесата додадете урда и кравјо рендано сирење, а потоа измешајте се и комбинирајте.

Пренесете го тестото на работната маса попрскана со брашно и лесно измешајте го.
Одделете еден помал дел и извадете го од страна. Развлечете го поголемиот дел од тестото во круг, малку поголем од големината на плехот за печење, 26 см.

Подмачкајте ја тавата со масло и посипете со брашно. Внимателно префрлете го поголемиот дел од тестото во плех за печење, формирајќи страница од вишокот тесто. Со подготвениот фил истурете втз тестото и убаво распоредете го.

Сега со малиот дел од тестото кој го издвоивте, расукајте го и исечете неколку ленти кои ќе ги ставите преку филот во плехот. Одозгора премачкајте со изматени белки и посипете сусам и лен.

Печете во загреана рерна на 180С околу 40 минути, додека убаво зарумени. Оладената пита послужете ја со гарнир по желба, со јогурт, сирење итн.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!