Домашна пита со месо: Изгледот фантастичен а вкусот неверојатен!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Неверојатен изглед уште поубав вкус. 

Направете ја оваа пита со месо за домашните или пак изненадете ги гостите со своите кулинарски способности.

Рецептот ни го испраќа Сузана Павловска.

Состојки:

 • две пакувања готови кори (1 кг.)
 • 500 – 800 гр. мелено месо (зависи колку сакате, јас ставив 600 гр. а можете да додадете и печурки)
 • 1 праз (може да биде и обичен кромид)
 • 4 – 5 лажици масло
 • Мало парче целер
 • мал морков
 • малку листови магдонос
 • сол
 • бибер
 • 300 мл. вода
- Advertisement -

За обложување:

 • 5 јајца
 • 50 мл. вода
 • малку сусам, ким или други семки
 • уште малку масло да се прелие ролатот.

Подготовка:

Кромидот, морковот и целерот се сечкаат, се рендаат и се се пржи на масло. Додадете месо, зачини, вода и динстајте 15 минути. Во врелиот фил измешајте го сечканиот магдонос. Оставете да се излади. Јајцата се матат со вода.

Намачкајте ја тавата со масло, ставете една кора, премачкување со јајца, друга кора, премачкување со јајца. Сега направете ролни. Премачкајте ја кората со премазот, па повторно кората, премазот и филот со месо. Виткајте и наредете на средината на тавата, т.е. на тие две премачкани кори моментално ни служат како подлога но на крај ќе ги свиткаме и обвиткуваме.

Наредете го првиот ред од четири ролни, премачкајте со јајце, па три ролни, премачкување, две ролни, премачкување и една ролна, премачкување. Значи 4, 3, 2, 1. Треба да направите пирамида. Преклопете со подлогата за кора, добиениот ролат премачкајте го со јајце и задолжително посипете со масло.

По желба посипете со семки и оставете да отстои неколку минути, непосредно пред да се загрее рерната. Се пече на 180 степени околу 40 минути. Топлата пита посипете ја со 50 мл ладна вода, поклопете и оставете кратко да отстои. Исечете и уживајте.

Пријатно!

Слики на Сузана Павловска.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!