Домашна кокошка со ориз и домати печена во фурна

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Подгответе еден прекрасен семеен ручек.

Состојки: ( за 6 порции)

  • 1 домашна кокошка
  • 400 гр ориз
  • 1 домат
  • 1 глава кромид
  • 30 мк масло
  • сол
  • 1,2 л буљон од варената кокошка

Начин на подготовка:

Домашната кокошка одзема многу повеќе време за варење. Ставете ја во длабоко тенџере, залејте ја со вода и ставете ја да се вари 3,5 часа на тивок оган, додеке не омекне доволно.

- Advertisement -

Откако ќе се свари, се вади од тенџерето и се остава да се олади. За тоа време, добиениот буљон т.е. водата од тенџерето се прецедува и се зачинува со сол.

Кромидот се сецка на ситно и се става во длабока тава со масло (30мл) да се динста. Кога ќе омекне кромидот кон него се додава внимателно измиениот ориз (400гр). Откако оризот ќе стане транспарентен, се долива 1/3 од прецедениот буљон. Оризот се готви се додека не ја впие течноста.

Кокошката се припрема и се одделуваат крилцата, барачињата и белото месо.

Во огноотпорен сад (длабока тава за печење) се истура оризот и врз него се редат парчињата месо од кокошката. Помеѓу деловите месо се става по едно парче од претходно излупениот и насечен домат. Вака поставеното јадење се прелива со преостанатата течност од буљонот.

Се става да се пече во претходно загреана фурна на 180 степени и се остава да се пече 1 час, додека оризот не омекне и не ја поприми течноста од буљонот.

Јадењето се сервира додека е жешко.

Дoбар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!