Домашна гранола: За љубителите на здрава храна!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ви претставуваме рецепт за гранола која сега можете да ја направите сами дома!

Состојки:

 • 400-500 гр овесни снегулки
 • 200 гр измешани сурови јатки (бадеми, индиски ореви, лешници и кикирики)
 • 200 гр мешавина од семки (тиква, сончоглед, лен и сусам)
 • 150 гр суви сливи
 • 1 грст сува брусница
 • 1 грст суво грозје
 • суво грозје
 • 1 лажиче сол
 • 2 супени лажици стопено кокосово масло
 • 2-3 лажици. сируп од агава (може и мед)
 • 4 лажици маслиново масло
 • малку вода

Подготовка:

Покријте го садот за печење со хартија за печење. На дното ставете ги овесните снегулки.  Исечете ги суровите јадки на парчиња. Вклучете ја рерната на 160 степени (150 ако користите вентилатор).

Посипете со сол, истурете маслиново масло, растопено кокосово масло и агава (ако сакате да користите мед, ставете го на самиот крај, по готвењето). Добро измешајте и прелијте со малку вода за да се навлажни овесот.

- Advertisement -

Печете 40 минути, мешајќи ја смесата на сред печење за да не изгори. Откако овесот ќе се излади, додадете ги исечените суви сливи и преостанатото суво овошје. Дури откако гранолата целосно ќе се излади, ставете ја во тегли кои добро се затвораат.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!