Домашна бела чоколада: Здрав десерт кои сами ќе го подготвите!

Вреди да се проба:

Доколку сакате да се заблажите а не сакате да јадете слатки кои знаете дека се штетни за вас, направете сами свој здрав десерт кој во исто време ќе ви даде многу енергија.

Состојки:

 • 30 гр кокосово масло
 • 60 гр путер од какао
 • 50 гр брашно од бадем
 • 1 лажица соја лецитин
 • 1 лажица афион во прав
 • 1/2 лажиче ванила во прав
 • 1 лажиче сок од лимон
 • 2-3 лажици. сируп од агава (лесен)
 • прстофат хималајска сол
 • прстофат ѓумбир во прав
 • калапи за чоколадо

Подготовка:

Се топи путерот на пареа, се додаваат останатите состојки и се меша добро со блендер додека не се добие хомогена мазна смеса.

- Advertisement -

Истурете во калапите и измазнете го така што ќе биде рамен од сите страни. Оставете во замрзнувач додека не се стегне.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!