Домашна АПЕТИТКА: Зимница за секое време!

Вреди да се проба:

Многумина ќе се сложат дека Апетитката е едно од најубавите јадења од зимницата. Го прават нашите мајки, баби а сега можеме и ние со овој убав рецепт.

Состојки:

  • 5 кг црвени домати
  • 300 гр пиперка
  • ½ кг рендан морков
  • 200 мл оцет
  • 1 лажичка шеќер
  • 100 гр крупна сол
  • 300 гр масло
  • 1 пакетче црн бибер

Подготовка:

Доматите попарете ги со врела вода за да се оддели лушпата. Се вади лушпата од доматите и се мелаат.

- Advertisement -

Во тенџере ставете ги да зовријат а потоа по 15 минути, додадете ги ренданите моркови, оцет, шеќер, сол, масло. Варете уште 45 минути со постојано мешање. Пред да тргнете од оган, додадете го пакетчето бибер и претходно печените пиперки.

Додека се уште е жешко, истурете ја апетитката во врели тегли. Теглите треба да се завиткаат во ќебе и да се остават да се изладат.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!