Домашен швепс – Чаша полна со витамин Ц!!!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој пијалок е многу едностваен за подготовка и нема да ве чини многу пари. По вкус многу нликува на швепсот, озвежителен е и содржи колемо количество на витамин Ц.

Голема предност е што може да го правите во секое време од годината.

Состојки:

  • 2 грејпфрути
  • 6 портокали
  • 2 лимони
  • 1,5 кг шеќер
  • 1 кесичка лимонтус

Подготовка:

- Advertisement -

Прво, добро измијте го овошјето и потоа ставете го во врела вода во која сте додале малку сода бикарбона и оставете го да стои неколку минути, со цел да се отстранат сите нечистотии од лушпата.

Потоа, смелете го овошјето заедно со кората и ставете го во длабок сад. Додадете 12 литри ладна вода, шеќер и лимонтус и оставете го да отстои околу 24 часа. Мешајте повремено, за да се стопи целиот шеќер.

После тоа време, процедете ја смесата низ газа. Добиениот сок ставете го во добро измиени и стерилизирани шишиња и затворете ги убаво со капачиња. Оставете ги шишињата да стојат на студено.

Ако сакате, можете да го разредите швепсот со газирана вода, само во тој случај наместо 1,5 кг. шеќер, додадете повеќе во зависност од вашиот вкус.

Пијте го што е можно повеќе, бидејќи не е премногу витаминот Ц!!!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!