Домашен сок од јагоди: Рецепт и лековити својства!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Одличен освежувачки сок кој во исто време има и лековити својства.

Состојки:

  • 3 килограми јагоди
  • 5 литри вода
  • 600 грама шеќер
  • 3 лимонтуси

Подготовка:

За да го подготвите сокот, изберете здрави, поголеми јагоди. Нека бидат посочни, без расипани или зелени делови. Исто така, доколку имате опции, изберете органски произведени. Убаво измијте ги и извадете им ги стебленцата, па ставете ги во соодветно тенџере. Истурете со 2 литри вода, па ставете да се готви на умерена температура. Откако ќе зоврие водата, варете ги јагодите уште половина час, на пониска температура.

- Advertisement -

Извадете ги од оган и добро изгмечете ги јагодите, по можност со миксер. Додадете шеќер, потоа лимонтус и уште 3 литри вода во изгмечените јагоди или каша. Промешајте неколку пати за да се раствори малку шеќерот, а потоа оставете го сокот да продолжи да се готви на умерена температура.

По околу половина час, сокот е подготвен, извадете го од рингла, па додека е топол, истурете го во стерилизирани шишиња и добро затворете го. Завиткајте ги шишињата веднаш во ќебе и оставете ги постепено да се ладат до дневна температура. Само кога шишињата или сокот се оладени целосно, ставете ги во замрзнувач или остава.

Лековити својства на домашен сок од јагоди

Сокот од јагода се препорачува првенствено за анемични луѓе, бидејќи содржи фино количество минерали на железо. Покрај тоа, тој содржи магнезиум, со што ги штити нашето срце и мозок. Содржи и калциум и калиум, како и витамин Ц.Познат е како најсилен антиоксиданс, затоа сокот од јагода се препорачува и за детоксикација, односно за чистење на организмот од штетни токсини.
Сокот од јагода се уште содржи фолна киселина, затоа се препорачува за бремени жени. Фолната киселина е многу важна во бременоста, бидејќи му помага на фетусот правилно да се развива. Покрај тоа, сокот од јагода добро хидрира и освежува, го зајакнува организмот, а на бремените жени исто така им треба.
И не само за нив, сокот од јагоди ќе ги задоволи сите што сакаат да се релаксираат, да ја повратат енергијата.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!