Домашен сок од лимон: Освежителен пијалок!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Домашен сок од лимон. Освежителен пијалок за летните жештини.

Состојки:

  • 2-3 лимони или портокали
  • 1 кесичка лимонтус
  • 1л вода
  • 1/2 кг шеќер
  • 4л вода

Подготовка:

Лимонот (по можност органски) или портокал, добро измијте го во раствор од топла вода и сода бикарбона. Исушете го и исечете го на прстени со дебелина од 1 см и извадете ги семките. Ставете го исечениот лимон во ќеса и замрзнете го.

Потоа изрендајте го замрзнатиот лимон во блендер или сличен кујнски апарат. Додадете 1 лимунтус и 1 л вода и оставете околу 5 часа. Исцедете ја смесата, најпрво преку цедалка, а потоа најдобро е добро да ја исцедите преку газа.

- Advertisement -

Додадете 1/2 кг шеќер во филтрираната течност и мешајте повремено додека шеќерот целосно не се стопи. Конечно додадете 4л вода (може да биде кисела), промешајте и послужете добро разладена или со коцки мраз. Сокот направен на овој начин може да се чува во фрижидер една недела.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!