Домашен сникерс за само 10 минути – Брзо, лесно и вкусно!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку ги сакате чоколадите Сникерс и никогаш не ви е доста од ваквите благи задоволства, овој рецепт е одлично решение за вас. Освен што времето на подготовка на овој колач е кратко, истиот сигурно ќе им се допадне на сите.

Потребни состојки:

 • 300 грама шеќер;
 • 2,5 децилитри вода;
 • 250 грама маргарин;
 • 100 грама чоколадо;
 • 400 грама скршени бисквити;
 • 300 грама сецкани и печени кикирики
 • 2 лажици мед.

Состојки за карамелот:

 • едно кесе карамел бомбони;
 • 60 милилитри слатка павлака.

Состојки за глазура:

 • 150 грама чоколадо;
 • 4 лажици масло;
 • 20 грама маргарин.

Подготвка:

Сварете ги шеќерот и водата, па додајте ги маргаринот и чоколадото. Кога смесата убаво ќе се соедини, тргнете го садот од оган и додајте ги бисквитите и печените кикирики.

- Advertisement -

Тепсијата или садот во кој ќе го редите колачот, подмачкајте го.

Топлата смеса ставете ја во тепсијата, премачкате ја медот. Потоа на пареа или во микробранова печка стопете ги карамел бомбоните со слатката павлака. Оставете да се олади.

На тивок оган растопете ја чоколадата со маслото и маргаринот. Кога убаво ќе се соедини смесата, прелијте ја врз колачот. Одозгоре може да го декорирате со цели парчиња кикирики, а потоа истиот ставете го добро да се олади.

Кога добро ќе се олади, исечете го и послужете го.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!