Домашен сладолед од јаткасти плодови: Крем сладолед готов за 20 МИНУТИ! 

Вреди да се проба:

Сладоледот е омилено летно уживање.

Доколку сте љубител на сладоледот и сакате да експериментирате кога станува збор за вкусовите, направете го овој вкусен и кремаст сладолед од јатки, што е вистинско летно освежување.

- Advertisement -

Состојки:

  • 50 гр лешници
  • 50 гр бадеми
  • 20 гр ореви или ф’стаци (излупени)
  • 500 мл свежо млеко
  • 250 мл слатка павлака
  • 150 грама шеќер
  • 5 жолчки
  • 2-3 капки арома горчлив бадем и лешник (или само една од двете)

Подготовка:

Смелете ги јатките на мали парчиња и истурете млеко и слатка павлака во нив. Ставете ја смесата на шпоретот на умерен оган, и истурете 100 грама шеќер во неа и варете 5-6 минути, често мешајќи.

Тргнете ја смесата од плочата за готвење и оставете ја да стои покриена 1 час, по што е потребно да се процеди.

Изматете ги жолчките со преостанатиот шеќер (50 грама). Истурете ја мешавината на млеко во нив и ставете ја на пареа со постојано мешање 5-6 минути. Температурата не треба да е многу висока.

Ако сакате, додадете повеќе измелени јатки во смесата за сладолед. Смесата потоа се става во контејнер погоден за замрзнување, кој е херметички запечатен и се става во замрзнувач најмалку 4 часа. (Во текот на првите два часа, потребно е да се промешува смесата 30 минути).

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!