Домашен сируп против сува кашлица и бронхитис: За деца и возрасни со црна ротквица и мед!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Најдобар и повеќекратно докажан лек против бронхитис, сува и хронична кашлица кај деца и возрасни е – црна ротквица со мед.

Тоа е рецепт што го правеа нашите баби. Благодарение на природните состојки, не само што е едноставен и вкусен, туку и исклучително корисен. Овој природен лек е одличен експекторанс за болести на горниот респираторен тракт.

Состојки:

  • 1 голема црна ротквица, тешка околу 400-500 грама
  • мед (како последно средство – шеќер) и мала чинија

Подготовка:

- Advertisement -

Сирупот се подготвува навечер за следниот ден. Добро измијте ја ротквицата и исушете ја. Ако не е рамен, долниот дел исечете го малку за да стои рамно. Отсечете го горниот дел и оставете го настрана кој ќе ви треба подоцна.

Направете вдлабнатина во ротквицата, оставајќи ѕидови дебели околу 2 сантиметри. Додадете 2 лажици мед (за да наполните повеќе од половина од ротквицата) или 4 лажици шеќер (ако сте алергични на мед) во шуплината.

Покријте го со капакот – горниот отсечен врв. Оставете го преку ноќ да отстои. За тоа време во ротквицата ќе се појави лековит сируп, кој е незаменлив во лекувањето на кашлицата. Овој медицински сируп можете да почнете да го користите наутро.

Сирупот против кашлица треба да се пие 4-5 пати на ден, неколку минути пред оброците. Возрасни по 1 голема лажица, а деца по 1 мала лажичка.

Сирупот ќе го користите преку ден, па навечер во истата ротквица додадете мед, а следниот ден повторно земете го овој вкусен и лековит сируп. Само по два-три дена, можете да ја смените ротквицата.

Со овој медицински сируп брзо се ослободуваме од сувата и упорна кашлица. И децата со задоволство ќе го прифатат. Единствено што треба да внимаваат дијабетичарите и децата до една година, бидејќи големо количество мед може да предизвика алергија.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!