ДОМАШЕН СИРУП кој ги победува сите БОЛЕСТИ: Зајакнувањето на ИМУНИТЕТОТ никогаш не било поважно!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Додадете домашен сируп за зајакнување на имунитетот на млак, а не топол чај за да ги искористите сите благодети на медот кој е чувствителен на високи температури.

Куркумата, ѓумбирот и медот се едни од најмоќните природни лекови кои го зајакнуваат имунитетот и ги бркаат болестите, а освен со лековитите својства, привлечни се и поради нивниот вкус.

Свежата куркума не е како сува достапна на секој чекор, но може да се купи во продавниците за здрава храна. Се препорачува во комбинација со бибер, што го поттикнува неговото дејство.

- Advertisement -

За да направите домашна „волшебна напивка“ за здравје, ќе ви требаат и портокали и лимони, како и органски јаболков оцет. Додадете го сирупот во вода или чај за добро утро и чувајте го во фрижидер.

Состојки:

  • 2 шолји квалитетен мед
  • 5 см корен од ѓумбир
  • 5 см корен од куркума
  • 1 лажица куркума во прав
  • 1 органски лимон
  • 1 органски портокал
  • 1/3 чаша органски јаболков оцет
  • 1 прстофат бибер

Подготовка:

Лимонот и портокалот добро измијте ги, исцедете ги, а куркумата и ѓумбирот излупете ги и изрендајте ги. Во сад истурете јаболков оцет и измешајте го со сок од лимон и портокал. Изрендајте ја кората од лимонот и портокалот, па додадете ја во смесата заедно со останатите состојки и убаво измешајте.

Оставете во фрижидер преку ноќ, а следниот ден процедете со цедалка, мешајќи да се одвојат сите големи парчиња.

Сирупот можете да го додадете во чајот или да го измешате со вода. Ако го додадете во чајот, погрижете се да не е жешко за да ги искористите придобивките од медот.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!