Домашен пувкав козињак со суво грозје и ореви подготвен во апарат за леб

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете домашен козињак ист како од пекара, со суво грозје, ореви и квасец. Тестото може да го подготвите во домашен апарат за леб.

Состојки: (за 12 порции)

 • 650 гр брашно
 • 4 јајца
 • 200 гр шеќер
 • 15 гр сув квасец
 • 200 гр кисела павлака
 • 60 гр путер
 • 40 мл. масло
 • 1 прстофат сол
 • 3 супени лажици. сок од лимон
 • 1 лажиче ванила
 • 2 супени лажици. бел рум
 • 3 супени лажици. кора од лимон
 • 100 лажици. суво грозје
 • 100 гр ореви
 • 6 лажици. шеќер

Подготовка:

Во длабок сад се ставаат јајцата (4 јајца од кои само од едното се вади белката и се чува за глазура), шеќер (200гр.), павлака (200гр.), стопен путер (60гр.), масло (40мл.), сол (1 прстофат), сок од лимон (3 супени лажици), бел рум (2 лажици), ванила (1 лажичка), рендана кора од лимон (3 лажици) и сув квасец (15 g).

- Advertisement -

Оваа смеса се става во пекара и апаратот е вклучен во програма за месење тесто. Со отворен капак, додека се вртат мешалките на машината за леб, малку по малку се додава брашното (650 гр.), а пред да се прелие следната доза брашно, смесата мора да ја впие претходната. Целта е да се добие меко и еластично тесто кое може да се одвои само од ѕидовите на садот.

Кога ќе се постигне овој ефект, машината за леб се исклучува, капакот се затвора и повторно започнува програмата за месење тесто.

Откако ќе заврши програмата, покријте го тестото со крпа и префрлете го во загреана рерна на 60 степени. За околу еден час треба да нарасне, што значи дека двојно ќе се зголеми во волумен.

Нараснатото тесто ставете го на подмачкан кујнски даска и поделете го на три еднакви дела. Од секој од овие делови се формира правоаголник.

Мелените ореви (100 гр.) и сувото грозје (100 лажици) претходно натопени во топла вода и исцедени од неа се посипуваат рамномерно врз правоаголниците и внимателно се виткаат во ролна.

Кифличките треба добро да се извиткаат, а потоа да се сплетат во плетенка. Потоа ставете во долг подмачкан калап за торта или во подмачкана правоаголен плех за печење.

Козињакот се остава да стаса додека не се удвои во волумен во загреана рерна на 60 степени. Потоа премачкајте го со изматените белки и посипете со многу шеќер (6 лажици).

Печете првично на 100-110 степени со вентилатор 10-15 минути, а потоа уште 30-35 минути на 160-180 степени со вентилатор. Кога ќе се постигне саканата боја на колачот, се покрива со алуминиумска фолија за да не изгори.

Откако ќе се испече, извадете го од рерна, оставете да се излади и послужете.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!