Домашен ПИЦА БУРЕК со готови кори – Ист како од бурекџилница!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Направете вкусен пица бурек и израдувајте ги најмилите. 

(Рецептот го испрати Симона Илиевска)

*Дадените состојки се за 8 особи односно ќе добиете 2 плеха пица бурек.

- Advertisement -

Потребни состојки: 

  • 500 гр готови кори
  • 250 гр шунка (ситно сецкана)
  • 200 гр кашкавал (рендан)
  • кечап
  • оригано

За прелив:

  • 200 мл. газирана вода
  • 150 мл зејтин
  • 2 лажици брашно
  • 1 пециво

Начин на подготовка:

Во длабок сад измешајте ги состојките за прелив. Секоја кора се премачкува прво со прелив па потоа се реди ситно сецкана шунка, рендан кашкавал, малку оригано и кечап.

Ставете една кора во намаслен плех, премачкајте ја со прелив и наредете шунка, кашкавал, додадете малку кечап и оригано по вкус. Вака наредената кора одозгора се покрива со нова кора и се повторно се филува на истиот начин како првата.

На тој начин се редат сите кори една врз друга и се филуваат, повторувајќи ја постапката додека се потрошат корите.

Убав апетит!😋

Извор : Рецепт од наша читателка Симона Илиевска

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!