Домашен нектар од праски – Најмалите го обожуваат но и постарите нема да останат рамнодупни!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

На сите веќе им е јасно дека природните сокови што се продаваат во продавниците и не се така природни. И се почесто се свртуваме кон домашните сокови и нектари, толку често приготвувани пред години, а неодамна заборавени.

Затоа Ви подготвивме рецепт за домашен нектар од праски, без никакви бои и конзерванси. Рецептот за нектар од праска е одлична идеја за вкусен овошен пијалок што можете да го подготвите за кратко време дома. Толку е вкусен што никој нема да може да остане рамнодушен.

- Advertisement -

Нектарот од праска може да се сервира и конзумира веднаш, да се чува во фрижидер еден ден или да се флашира и стерилизира за зимата.

Потребни состојки:

  • 2 кг праски
  • 1/2 чаша шеќер (чаша за чај)
  • 2 лимони

Начин на подготовка:

Првиот чекор во рецептот за нектар од праска е мелење и подготовка на праските. Добро е праските да бидат добро зрели и сочни плодови. Најпррво добро измијте ги, излупете ги и исчистете ги од семки. Потоа смелете ги во мазно пире со помош на процесор за храна или мелница.

Измерете ја количината на добиено пире од праска (на пример, со помош на чаша за чај), истурете ја во големо тенџере и додадете иста количина вода (мерете со иста чаша).

Додадете цеден сок од два лимони и шеќер, мешајте додека шеќерот не се растопи. Количината на шеќер е индикативна. Можете да додадете повеќе шеќер ако нектарот од праска не е доволно сладок за вашиот вкус, или намалете го доколку ви е премногу сладок.

Третиот чекор е изборен. Ако одлучите да го консумирате нектарот во рок од еден ден или два, во овој случај чувајте го во фрижидер.

Но, доколку планирате да го подготвите нектарот за претстојната зима, во овој случај, истурете го нектарот во шишиња, добро затворете и варете 25-30 минути. За време на готвењето шишињата со нектар треба да бидат целосно покриени со вода.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!