Пробајте нешто поразлично: Домашен намаз од варени јајца – Овој рецепт ќе ве освои од првото залче!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова е фантастичен намаз со варени јајца, крем сирење и куркума. Пробајте и нема да зажалите, напротив ќе посакате да го правите се почесто…

Со варени јајца се прават разновидни салати кои почесто ги приготвуваме за празничната трпеза, како руска салата, мимоза…Сега можете да го направите и овој домашен намаз со крем сирење, кари и куркума. Овој намаз одлично се соединува со домашно лепче или лепиња.

Совет плус: Вареното јајце не само што е вкусно, туку и здраво. Со него можете да го стабилизирате шеќерот, варејќи едно јајце попладне, потоа прободете го со виљушка неколку пати и ставете го во сад облиено со оцет. Оставете преку ноќ, а потоа јадете го јајцето наутро заедно со една чаша топла вода. Повторувајте ја постапката секој ден додека шеќерот не се стабилизира.

Состојки:

  • 5 тврдо варени јајца
  • 2 млади кромидчиња
  • 55 гр павлака
  • 90 гр крем сирење
  • 1 лажичка кари
  • 1 лажичка куркума
  • сол по потреба

Начин на подготовка:

- Advertisement -

Сите состојки ставете ги во блендер и блендирајте ги додека не добиете

Ставете ги сите состојки во блендер и мелете ги додека не добиете мазна смеса. Добиениот намаз ставете го во тегла.

На здравје!

Подолу во видеото е објаснета целата постапка. Погледнете…

Izvor: stvarukusa.rs

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!