ДОМАШЕН ЛЕБ СО СЛАНИНА: Кога ќе се испече цела куќа мириса, а најдобро е да се служи топол со крем сирење!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ќе уживате во комбинацијата на вкусови на овој рецепт за домашен леб.

Еве еден рецепт за домашен леб на малку поинаков начин. Ако имате сланина дома, пропржете ја и додајте ја во тестото. Кога ќе го испечете, цела куќа ќе мириса, а овој леб можете да го јадете без ништо, или со малку намаз како кајмак, ајвар…

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 1 кесичка сув квасец
  • 150 гр сланина
  • 1 главица кромид
  • 100 мл млеко
  • 200 мл млака вода
  • сол

Подготовка:

- Advertisement -

Кромидот и сланината исечкајте ги на коцки и кратко пропржете ги во тава. Потоа ставете ги во сад со хартија каде ќе се впие вишокот маснотии. Измешајте го брашното со квасецот. Направете дупче во средината, додадете ги кромидот и сланината.

Млакото млеко посолете го, измешајте го со вода и постепено додавајте го и мешајте за да добиете мазно тесто. Обликувајте го во топка и покријте го, па оставете го така да нарасне.

После тоа се замесува, се обликува по желба и се става во намрсен плех или калап. Оставете да нарасне уште 15 минути. Печете во рерна загреана на 220 степени околу 30 минути, а потоа намалете ја температурата на 200 степени и печете уште 20 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!