ДОМАШЕН ЛЕБ СО КАШКАВАЛ: Се топи во устата, тесто какво не сте пробале досега!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој лесен рецепт за домашен леб кој навистина изгледа посебно има над 3 милиони прегледи!

Состојките се лесно достапни, подготовката е едноставна, а резултатот е ефикасен и вкусен.

Состојки:

- Advertisement -

Тесто:

 • 200 гр брашно
 • 1 јајце
 • 20 гр шеќер
 • 4 гр инстант квасец
 • 3 гр сол
 • 80 мл топло млеко
 • 30 гр путер

Обложување:

 • 3 чешниња лук
 • 1 лажица мајонез
 • 1 лажица шеќер
 • 1 млад кромид, но и може без него
 • 13 гр путер
 • 140 гр кашкавал

Подготовка:

Измешајте ги состојките за тестото и оставете го да нарасне, а потоа формирајте кружен леб слично на тестото за пица, само погусто. Вклучете ја рерната на 180 степени.

Издробете го лукот, измешајте го со мајонезот, шеќерот, путерот и ситно сечканиот млад кромид.

Тестото од кое направивте кружна форма, „исечете го“ со лажица на површината, односно направете му дезен како на сликата, потоа премачкајте го со смесата и посипете со рендан кашкавал.

Печете околу 15 минути или додека убаво зарумени и кашкавалот не почне да се топи.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!