ДОМАШЕН ЛЕБ: Највкусен и најмек леб што ќе го пробате!

Вреди да се проба:

И за тие што знаат и за тие што не знаат да го прават, домашниот леб е секогаш вреден за напор. Ви донесовме основен рецепт, а вие можете да експериментирате со адитиви како што се семиња, маслинки …

Состојки:

  • 7 грама сув квасец / 1/2 коцка свеж
  • 500 гр мазно брашно
  • 1 лажичка сол
  • 475мл топла вода
  • 1 лажичка шеќер или мед
  • 2 лажици маслиново масло

Подготовка:

Во пластичен сад измешајте ги состојките и поголемиот дел од брашното (4/5).

- Advertisement -

Лесно додадете вода и мешајте во брашното додека не добиете компактна смеса. Ако ви е премногу ретко, додадете брашно од зачуваниот дел.

Потоа, извадете го тестото на набрашнета површина и лесно замесете – со едната рака го земате долниот крај на тестото, а со другата рака нежно го истегнувате горниот крај. Преклопете, а потоа свртете го тестото. Повторете го процесот додека не добиете мазно, гумено, сјајно тесто.

Потоа формирајте тесто во форма на топка, потцртувајќи ги врвовите под централниот дел и враќајќи ги назад во садот за кревање. Забрашнете малку, покријте го со крпа или капак и оставете го тестото да нарасне.

Потоа, извадете го на набрашнета површина и лесно притиснете го со дланките за да го исфрлите воздухот. Набрашнете го малку на горниот и долниот дел за да не залепи, а потоа измешајте го според горенаведената постапка – околу 5 минути.

Тестото го формирате според садот за печење што сте го подготвиле (подмачкан и набрашнет).

Може да го исечете тестото одозгора за да го насочите растот на смесата со краток рез на ножот во правец наспроти вас. Оставете да нарасне додека не се зголеми двојно по големина.

Пред печење, премачкајте го малку со маслиново масло или попрскајте со вода. Печете во загреана рерна на 200 степени целзиусови околу 30 минути.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!