ДОМАШЕН ЛЕБ КОЈ НЕ СЕ МЕСИ: Проверен рецепт кој делува за секого, а ќе биде воздушен и мек како душа!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Еве како да направите домашен леб кој не мора да се меси.

Се чини дека секое семејство има рецепти и трикови за домашен леб – омилена храна на повеќето. Секој кој некогаш замесил леб знае како да подготви топол, мек леб не е наука, а овој рецепт го докажува тоа. Посебниот шарм на овој леб е што нема мешање и што ќе ви треба минимум време само да ги соедините сите состојки.

Состојки:

  • 700 гр брашно
  • 500 мл млака вода
  • 1 кесичка сув квасец
  • 2 лажички сол
  • 2 лажици масло
  • 2 лажици брашно за посипување

Подготовка:

- Advertisement -

Во подлабок сад ставете ги брашното, сувиот квасец, шеќерот и солта и се убаво измешајте. Потоа додадете вода и масло и сè добро измешајте со дрвена лажица без месење со рака. Не грижете се, ова тесто е лепливо и доста ретко, но така треба да биде.

Мешајте ја смесата со неколку минути додека сè да се изедначи и да нема грутчиња. Тестото покријте го со сува кујнска крпа и оставете го да нарасне на топло место. По 45 минути повторно измешајте го и оставете го уште 20 минути да порасне.

За да го испечете овој леб потребен ви е сад со капак, огноотпорен сад, плех или шерпа што може да се стави во рерна. Загрејте ја рерната на 250 степени, а садот во кој ќе се пече лебот намачкајте го со масло и посипете го со брашно.

Кога ќе се загрее рерната, ставете го садот и загрејте го со капакот. По околу десет минути, извадете го жешкиот сад и доставете го тестото во него. За да изгледа поубаво лебот, посипете го со брашно, ставете го капакот и печете околу 45 минути на 250 степени. После тоа, извадете го капакот и печете на иста температура уште десет минути додека лебот не порумени.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!