ДОМАШЕН КВАСЕЦ: Кога и да посакате да направите рецепт со тесто ќе го имате дома!

Вреди да се проба:

Колку пати само сте се подготвиле да ја направите вашата омилена торта или друго уживање и да сфатите дека немате квасец во куќата.

Не грижете се, не мора да одите во продавница од удобноста на домот, можете сами да го направите и секогаш да бидете подготвени за вашите омилени рецепти.

- Advertisement -

Состојки:

  • 1 чаша брашно
  • 1 чаша млака вода
  • Поголема стаклена тегла или сад во кој ќе се одгледува квасецот. Не е пожелно да се прави во пластика.
  • 1 лажица шеќер
  • Квасец

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки во мазна маса, покријте ги со газа или фолија и оставете ги на топло, само проверете дали не е на директна топлина, бидејќи тоа го убива квасецот.

Процесот на ферментација трае од 3-7 дена, во зависност од тоа кое брашно сте го користеле и дали е додаден шеќер. Готово е кога ќе се појават меурчиња на него и кога ќе почувствувате познат мирис на вриење.

За еден килограм брашно, ќе ви требаат околу две чаши домашен квасец. Ако сакате да имате квасец при рака секој ден, можете да додадете половина чаша млака вода и брашно во теглата со домашен квасец секој ден. Така ќе го храните секој ден и ќе имате постојано производство. Потоа треба да ја измешате масата по додавањето, затоа користете силиконска или дрвена лажица.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!