Домашен интегрален леб со семиња – Неверојатно вкусен и лесен за подготовка…

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој интегрален леб е направен од 100% интегрално брашно, плус семиња кои му даваат екстра вкус и нутритивност. Има пријатна текстура и вкус, а се подготвува за само еден час.

Состојки:

 • 300 гр. интегрално брашно
 • 200 мл. топла вода
 • 7 гр. сув квасец
 • 1/2 лажичка сода бикарбона
 • 1/2 лажичка сол
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажица маслиново масло
 • 2-3 лажици јогурт
 • 2 свежи јајца
 • 1 лажица семки од тиква
 • 1 лажица сончиглед
 • 1 лажица афион
 • 1 лажица сусам

* Од сите семиња се става половина во тестото, другите врз лебот.

Подготовка:

Започнете со активирање на квасецот во малку топла вода и шеќер. Штом квасецот ќе се активира, додадете го во брашното заедно со содата, солта, јајцата, маслото и половина количина од сите семиња.

- Advertisement -

Додадете го и јогуртот. Измешајте ги состојките со дрвена лажица додавајќи вода постепено, се додека не постигнете соодветна густина… Тестото треба да е влажно, лепливо, но треба да биде доволно густо а тоа може да се провери со дрвена лажица кога ќе ја ставите во тесто треба да ја држи исправено.

Покријте го тестото со пластична фолија и оставете да нарасне околу 15 минути.
Префрлете го тестото на набрашнета површина и месете го кратко (околу 5 минути) без оглед на неговата густина. Треба да биде влажно и лепливо за месење, но не додавајте многу брашно.

Префрлете го тестото во тава за печење обложена со хартија и израмнете го со влажни прсти. Оставете да одстои уште 15 минути.

Посипете го остатокот семиња врз тестото и печете околу 30 минути во загреана рерна на 200С.

Оставете да се олади пред да си исечете парче.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!