Децата најмногу им се радуваат: Најмеките ПЕРЕЦИ се прават брзо, а долго се паметат!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Испробајте го рецептот за најмеки переци. 

Состојки:

Тесто:

 • 300 гр брашно тип 400
 • 500 гр брашно тип 500
 • 40 гр свеж квасец
 • малку шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 2 дл топло млеко
 • 3 дл топла вода
 • 1 дл масло
- Advertisement -

Прелив:

 • 1 јајце

Солен прелив:

 • 3 лажици брашно
 • 1 лажица сол
 • ладна вода ако е потребно

Подготовка:

Ставете 2 лажици брашно, малку шеќер и пакетче квасец во топло млеко и почекајте 10 минути додека квасецот не нарасне.

Измешајте брашно со масло и сол и додадете квасец, и замесете тесто кое не се лепи, но не смее да биде тврдо. Месете го добро на набрашнета површина најмалку пет минути, додавајќи брашно доколку е потребно. Покријте го тестото и оставете го на топло 30 минути да се удвои количината.

Подгответе солен прелив. Се меша брашното и солта и полека се додава ладна вода и се меша да нема грутки. Густината е како тесто за палачинки.

Откинете од тестото или исечете ги топчињата со нож и со прстите валајте ги да наравите долги стапчиња. Засукајте ги гевреците во нивната форма и ставете ги на подмачкан плех. Само подмачкајте малку со масло.

Оставете да стасаат околу 10 минути додека рерната се загрева до 250 степени. Пред да ги ставите во рерна, премачкајте ги со изматено јајце. Печете ги переците додека не поруменат, извадете ги и ставете солен прелив врз нив и вратете ги уште 2-3 минути убаво да заруменат, а преливот да се исуши.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!