ДЕТАЛНА ПОДГОТОВКА НА СВЕЧЕНА ПОГАЧА: ЧЕКОР ПО ЧЕКОР, само следете ги упатствата и гарантирано ќе успее од прва!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Јогуртот во тестото ја прави оваа празнична погача толку мека што нема да можете да престанете да јадете.

Кога ќе отидете во нечија куќа и ќе видите убава украсна погача на масата, веднаш помислувате како се трошеле часови и како никогаш нема да успеете. Со овој рецепт ќе успеат оние домаќинки кои никогаш не замесиле тесто. Следете го секој чекор и ќе видите дека е толку едноставно што постојано ќе го правите. Оваа погача не само што изгледа прекрасно, туку и има одличен вкус. Внатре е мека, па го менува секој леб.

- Advertisement -

На крајот од текстот видете повеќе слики за начинот на подготовка.

Состојки:

 • 1 квасец
 • 500 мл млеко
 • 2-3 лажици јогурт
 • 4 јајца
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица шеќер
 • 5 лажици масло
 • 1 лажица оцет
 • 100 гр стопен путер
 • околу 1,2 кг обично брашно.

За обложување:

 • 2 жолчки

Подготовка:

Квасецот сомелете го во топло млеко, додадете шеќер и оставете да се активира. Изматете ги јајцата со јогуртот, па додадете го маслото, оцетот и на крај просеаното брашно со прстофат сол. Се замесува тесто, се покрива и се остава да одмори. Тестото поделете го на 6 дела и обликувајте топчиња.

Се става на набрашнета површина и се посипува уште малку брашно, па се растегнува во тенок круг. Премачкајте со растопен путер. Над него ставете уште 4 кругови развлечени на ист начин.

Во средината со чашка ракија се копа малку да се остави трага, а на остатокот од тестото се прави крст. Секоја четвртина поделете ја на половина. Треба да добиете осум дела. Секој осми се сече 2 пати, а делот во средината уште 3 пати. Направете плетенка од 3 ленти во средината, потоа кренете нагоре и поврзете ги 2-те надворешни ленти на дното.

Вратете ја плетенката и вметнете ја. Направете го истото со сите делови од тестото. Земете ја преостанатата 6-та топка и разделете. Направете 9 цветови со калап цвет и наредете ги на средината на колачот. Повторно замесете тесто и поделете го на 8 помали топчиња.

Секој развлечете го во помал круг, а потоа со нож за тесто исечете по едно парче на ленти. Свиткајте и наредете се на крајот од колачот. Наредете низ погачата. Премачкајте со изматени жолчки. Се пече во загреана рерна на 180 ° C околу 40-50 минути.

Пријатно!

 

 

 

 

 

 

 

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!