Десерт во чаша за зимските денови: Загрејте се со напиток од рум и цимет!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој пијалок задолжително направете го и за гостите, тие ќе се воодушеват.

Кога ни доаѓаат пријатели на гости, ние обично им правиме кафе, но сега можете да им послужите нешто малку поинакво.

- Advertisement -

Станува збор за пијалок кој повеќе потсетува на десерт во чаша, а можете да го наречете и топло чоколадо за возрасни, поради присуството на рум.

Еве како да го подготвите.

Состојки:

 • 6 лажици несолен путер
 • 1 чаша кафеав шеќер
 • 1/4 чаша мед
 • 1 лажичка мелен цимет
 • 1/2 лажичка мелен ѓумбир
 • 1/4 лажичка мелено каранфилче
 • 1/4 лажичка мелено мускатно оревче
 • 2 чаши вода
 • 1 чаша рум
 • 1/4 лажичка екстракт од ванила
 • стапчиња цимет за декорација

Подготовка:

Во шерпа растопете го путерот на умерен оган, потоа додадете кафеав шеќер и мед, мешајте додека не се раствори шеќерот.

Потоа додадете зачини: цимет, ѓумбир, каранфилче и мускатно оревче и оставете на оган уште 5 минути. Време е да додадете вода за да зоврие содржината во тенџерето. Во меѓувреме, мешајте по потреба.

Кон крајот, кога смесата ќе се динста, тргнете ја шерпата од оган и додајте ги румот и екстрактот од ванила. Добро измешајте да добиете хомогена смеса.

Напитокот рамномерно поделете го на 4 чаши и послужете веднаш. Украсете со стапчиња цимет.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!