ДЕСЕРТ ВО КОЈ ЌЕ УЖИВААТ НАЈМАЛИТЕ, НО И ПОСТАРИТЕ: Декоративни колачиња во форма на зајчиња!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сакате да правите интересни десерти, пробајте го овој фантастичен велигденски рецепт. Лесно се подготвува, а сите ќе ги насмее.

Состојки:

 • 120 гр брашно
 • 1 прашок за пециво
 • ¼ лажичка сода бикарбона
 • ¼ лажичка сол
 • 1 шолја шеќер
 • 120 гр кисела павлака
 • 120 мл млеко
 • 1 лажичка екстракт од ванила
 • 190 гр путер
 • 3 белки
 • кора од лимон

За крем:

 • 450 гр путер
 • 450 гр шеќер во прав
 • 1,5 лажички сол
 • 1 лажичка екстракт од ванила

Повеќе:

 • фондан
 • јадливи розови кристали
 • мачмелоу бели
 • украсни корпи за мафини
 • 200 гр кокос
 • чоколадни трошки

Подготовка:

- Advertisement -

Во сад истурете брашно, прашок за пециво, сол, сода бикарбона и шеќер и сè убаво измешајте. Во друг сад се додаваат павлаката, млекото, екстрактот од ванила, растопениот путер и ренданата кора од лимон.

Се добро измешајте, па додадете ги белките на собна температура. Измешајте ги двете смеси и убаво измешајте. Истурете во калап за мафини во кој ги ставивте хартиените корпи и печете на 180 ° C околу 20 минути.

Изматете ги путерот и солта, а потоа додадете го шеќерот во прав и продолжете со матење. Додадете екстракт од ванила и промешајте. Истурете во кеса за украсување шлаг. Вметнете ги хартиени корпи за мафини во украсни корпи.

Земете мал дел од фонданот и направете топче, потопете го во вода, па во розови кристали, тоа е носот. Исечете го мачмелоу дијагонално и натопете ја едната страна во розови кристали за да добиете зајачки уши.

Сега кружно истурете го кремот врз мафините, па малку натопете го во кокосот. Ставете уши, нос и залепете неколку чоколадни трошки како очи.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!