ДЕЛИКАТЕС  – ПАШТЕТА ОД ЧВАРКИ: Домашен намаз на кој малкумина ќе одолеат – готов за 10 минути!

Вреди да се проба:

Домашна паштета од чварки на која ретко кој ќе може да и одолее.

Паштетата од чварки датира од 1960-тите, која секогаш се служела со топол леб. Денес, наместо тоа, може да се послужи со крекери или тост, но сепак е незаменлив домашен леб кој сами го месите и сезонски – лето со домати, есен и зима со кисели краставички.

- Advertisement -

Состојки:

  • 250 гр чварки
  • 2 варени јајца
  • 1 кромид
  • 2 кисели краставички
  • 2 лажици меко сирење
  • бибер, црвена пиперка

Подготовка:

Чварките ставете ги во блендер и малку сомелете ги, но внимавајте да не се исецкаат целосно. Додадете ситно сечкан кромид, краставичка, јајца и две лажици сирење што не е многу солено. Додадете бибер и пиперка по вкус.

Повторно се убаво изблендирајте, по потреба и двапати за добро да се соединат состојките. Потоа префрлете го во сад од кој ќе ја послужите и паштетата е готова за јадење.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!