ДЕЛИКАТЕС ЗА УБАВИТЕ ЗИМСКИ УТРА: Домашниот џем од аронија е РАЈ за сите сетила!

Вреди да се проба:

За зима од бајките, се што ви треба е ова слатко!

Состојки:

  • 3 кг аронија
  • 3 кг шеќер
  • 600 мл вода
  • 3 кесички ванилин шеќер
  • лимон на кришки

Подготовка:

Посипете го шеќерот со вода, потоа додадете ја исчистената и измиена аронија. Гответе на висока топлина, мешајќи повремено.

- Advertisement -

Кога меурчињата ќе почнат да пукаат, варете уште десет минути и тргнете ги од оган. Натопете кујнска крпа и покријте ја шерпата.

Кога слаткото се олади, измешајте го ванилиниот шеќер и ставете парче лимон во секоја тегла пред да го истурите слаткото.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!