Декоративно, многу вкусно, идеално за прослави: Шарениот ролат ќе биде главната ѕвезда на секоја маса!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Може да се направи два дена порано и да се завитка во фрижидер додека не се сервира. Покрај декоративниот изглед, многу е вкусно и со фил што го сакате!

Состојки:

 • 4 цели јајца
 • 200 мл јогурт
 • 5 полни лажици брашно
 • половина лажичка сол
 • 10 гр прашок за пециво
 • 1 лажичка црвена пиперка
 •  100 гр бланширан и исецкан спанаќ

Фил:

 • 250 гр урда
 • 180 гр павлака
 • 3-4 кисели краставички
 • 150 гр шунка
 • малку сол

Подготовка:

Вклучете ја рерната да се загрее до 200 степени. Иаматете ги белките до пена и постепено додавајте ги жолчките, па додајте сол. Додадете јогурт и изматете повторно. На крај, додадете брашно и прашок за пециво, и комбинирајте се.

- Advertisement -

Поделете ја масата на 3 еднакви делови, а потоа додадете спанаќ на едниот дел, пиперка на другиот, а третиот останува ист.

Ставете хартија за печење во голем плех за печење, а потоа истурете ја жолтата смеса, израмнете, па црвена, израмнете, па зелена.

Може да се наслика по желба. Печете 15 минути.

Испечената кора ставете ја со хартија на влажна крпа и завиткајте се заедно, а потоа оставете да се излади.

За филот измешајте сирење и павлака, додадете исечкана шунка и краставици, додадете малку сол ако сирењето не е солено и измешајте сè. Оставете во фрижидер додека не се премачка кората.

Извадете ја кората , и оставете ја да се излади на крпа а хартијата извадете ја.

Нанесете го филот и размачкајте го скоро до горниот раб на кората, каде што ќе заврши кога ќе ја завиткате. Исечете на парчиња дебели колку прст.

Уживајте!

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!