Декоративна САЛАТА ЕЖ: Украсете ја празничната трпеза со оваа салата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Многу убава и необична салата во форма на еж ќе изгледа убаво на трпезата кога е празник или очекувате гости.

Обидете се да го направите тоа сами. Ве уверуваме дека ќе им се допадне на сите.

Состојки:

  • 200 гр пржени или печени печурки
  • 200 гр варени пилешки гради
  • 1 праз (може да биде и кромид)
  • 3 варени јајца
  • 200 гр тврдо сирење
  • 400 гр моркови
  • мајонез
  • маслинки, конзервирани печурки, листови салата (марула) и ротквици за декорација

Начин на подготовка:

- Advertisement -

Салата во форма на еж се прави по следниот редослед: Најпрвин на чинијата во која ќе сервирате ставете листови марула.

Потоа ставете ги првин пржените печурки, потоа пилешки гради иситнети на парчиња – слој мајонез, потоа исецкан и запржен праз, ситно сечкани варени јајца – повторно слој мајонез и последниот слој е рендано тврдо сирење и рендани моркови. Морковот не го рендајте низ целата салата туку еден крај оставете непокриен, за да го претставува носот на ежот.

При редењето на салатата внимавајте на формата во која ја редите, да изгледа приближно како еж.  Остатокот од декорацијата направете го така што од маслинките ќе направите очи и нос на ежот, и потоа наредете печурки, зелена салата и ротквици по ваша желба.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!