Декоративна пилешка салата исполнете со разновиден зеленчук

Вреди да се проба:

За престојните празници задолжително пробајте ја оваа пилешка салата.

Состојки:

 • 1 кеса со слатка пченка
 • 250 гр моркови
 • 150 гр кашкавал
 • 1/2 кромид
 • 4 варени јајца
 • 2 пилешки филети
 • свеж магдонос
 • малку пиперка
 • малку краставица
 • 100 гр мајонез
 • 1 лажица шеќер
 • 3 лажици шеќер
 • 5 лажици вода

Подготовка:

Исечете ја половината од кромидот на коцки. Во сад измешајте оцет, шеќер и вода. Додадете го исецканиот кромид и оставете 20 минути да отстои. Испечете го белото месо и исечете го на коцки. Јајцата и сирењето изрендајте ги на крупната страна од рендето.

- Advertisement -

Земете калап со дијаметар од 17 см. Првиот слој е пилешко филе. Нанесете мајонез и премачкајте. Притиснете малку. Потоа ставете од киселиот кромид и потоа пак мајонез. Потоа ставете рендан морков и премачкајте со мајонез. Оставете еден до два моркови за декорација. Потоа ставете ги јајцата и премачкајте со мајонез. Сварете ја пченката и ставете ги јајцата и премачкајте со мајонез. На крај, ставете го кашкавалот. Нанесете мајонез повторно.

Исечете ги пиперките и краставиците на коцки, како и морковите и магдоносот. Ставете морков по краевите од салатата, и ставете магдонос во кругот на морков. Потоа ставете ја пченката внатре, а краставицата на крајот. Ставете ја пиперката над краставицата.

Внимателно извадете го калапот од салатата.

Освен оваа, во видеото ќе најдете и други интересни салати.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!