Декоративна песто крем салата

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа декоративна салата е одличен избор како прилог или предјадење за слави и празнична трпеза.

СОСТОЈКИ:

  • 1 чаша масло (чаша за чај од 150 мл)
  • 340 гр фета сирење
  • 230 гр крем сирење
  • 2 чешниња лук
  • 1 главица кромид
  • 3 лажици вермут
  • 1/2 лажичка мелен бибер
  • 1/2 чаша ореви
  • 1 чаша суви домати
  • 1/2 чаша песто сос

ПОДГОТОВКА:

Ставете во блендер масло, фета сирење, крем сирење, лук, кромид, мелен бибер, вермут и ореви. Сето тоа добро изблендирајте го за да ја добиете млечната смеса за оваа солена торта.

- Advertisement -

Во средно голема стаклена купа ставете масло и убаво размачкајте го по краевите на садот и покријте ја со стреч фолија, за после да можете лесно да ја извадите сместа.

Редете ги состојките со приготвениот сад, по следниот редослед: суви домати, млечна смеса со ореви, песто. Повторувајте ја постапката се додека ја потрошите смесата.

Вака наредениот сад ставете го во фрижидер и оставете го да отстои околу 1 час.

Пред да ја сервирате салатата, на друга чинија за сервирање обрнете ја стаклената купа со салата и тргнете ја стреч фолијата.

Сервирајте со крекери или лепче со лук.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!