Декоративен и уникатен ручек: Пилешки копани во пита, едноставно неодоливо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пита со пилешко или пилешко во пита. Како и да го наречете ова јадење е едноставно уникатно а исто така и декоративно.

Не далеку е и неговиот вкус, па можете да ги изненадите домашните со ова навистина превкусно јадење.

- Advertisement -

Рецептот ни го испраќа Сузана Павловска.

Состојки:

 • пола лажичка лук во прав
 • пола лажичка бибер
 • пола лажичка сол
 • пола лажичка кориандер
 • 8 пилешки копани
 • 2 компири
 • 1 кромид
 • 1 црвена пиперка

за кора:

 • 350 гр брашно
 • 1 лажичка пециво
 • 1 јајце
 • 50 мл масло
 • 200 мл млеко

за премачкување:

 • 1 јајце
 • 20 мл кисело млеко
 • 1 лажица црн сусам

Подготовка:

Рерната загрејте ја на 180 степени. Измешајте ги сите зачини во еден сад, кои се наведени во состојките, лук во прав, бибер, сол и коријандер. Во сад за печење наредете ги копаните па потоа посипете ги со зачините убаво од сите страни. Ставете ги да се печат во претходно загреана рерна 20 минути.

Компирите исечете ги на долги стапчиња па малку запржете ги на масло на оган. Потоа извадете ги на страна и во истата тава ставете ги копаните кои претходно малку ги запековте и додадете им сецкан кромид и сецкана пиперка.

Од состојките за кората замесете тесто. Покријте го со проѕирна фолија и оставете го во замрзнувач да отстои 10 минути. Потоа извадете го на набрашнета површина и поделете на два дела. Од двата дела направете топчиња и расукајте ги во подебела кора во круг.

Ставете ја едната кора во плех со хартија за печење, по можност поширок плех од самата кора. Потоа врз неа наредете ги копанчињата во круг. На средина и меѓу нив наредете ги компирите и кромидот и пиперката, па одозгора покријте со другата кора.

Краевите на кората меѓу копаните стиснете ги за да не испадне полнењето при печење. Одозгора премачкајте со изматено јајце со кисело млеко и на средина посипете со сусам. Печете во загреана рерна на 180 степени 30 минути.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!