Декоративен венец – ладна даска

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Не е комплицирано и навистина нема вистински рецепт, туку само упатства. Со оваа ладна даска вашата декоративна маса ќе ги воодушеви гостите.

Состојки:

  • 200 гр кулен
  • 200 гр  шунка
  • 100 гр  чаен колбас
  • 200 гр кашкавал
  • 100 гр зелени маслинки
  • 100 гр црни маслинки
  • рукола
  • семе од калинка за украсување
  • чинија за сервирање
  • чепкалки за заби или стапчиња за ражени

Подготовка:

За почеток, ќе ви треба убава тркалезна плоча што ќе биде основата на вашиот венец. Освен плочи, ќе ви требаат и убави, помали стапчиња за ражени или украсни чепкалки за заби.

Откако ќе ги добиете сите алатки, можете да се фрлите на декорирање на даската.

- Advertisement -

Изберете салами, сирења, маслинки или зеленчук што ви се допаѓа, а исто така можете да ја користите нашата комбинација.

На секое стапче од ражен боцнете парче кашкавал, па маслинка, шунка, кулен , пак маслинка и завршете со кулен или парче кашкавал. Можете да правите различни комбинации.  Потоа наредете ги така готовите стапчиња на чинија, во круг.

Кога ќе ги распоредите сите стапчиња, додадете неколку лисја рукола и посипете ги со семе од калинка и послужете.

Едноставно, и толку добро!

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!