Декоративен венец – ладна даска

Вреди да се проба:

Не е комплицирано и навистина нема вистински рецепт, туку само упатства. Со оваа ладна даска вашата декоративна маса ќе ги воодушеви гостите.

Состојки:

  • 200 гр кулен
  • 200 гр  шунка
  • 100 гр  чаен колбас
  • 200 гр кашкавал
  • 100 гр зелени маслинки
  • 100 гр црни маслинки
  • рукола
  • семе од калинка за украсување
  • чинија за сервирање
  • чепкалки за заби или стапчиња за ражени

Подготовка:

За почеток, ќе ви треба убава тркалезна плоча што ќе биде основата на вашиот венец. Освен плочи, ќе ви требаат и убави, помали стапчиња за ражени или украсни чепкалки за заби.

- Advertisement -

Откако ќе ги добиете сите алатки, можете да се фрлите на декорирање на даската.

Изберете салами, сирења, маслинки или зеленчук што ви се допаѓа, а исто така можете да ја користите нашата комбинација.

На секое стапче од ражен боцнете парче кашкавал, па маслинка, шунка, кулен , пак маслинка и завршете со кулен или парче кашкавал. Можете да правите различни комбинации.  Потоа наредете ги така готовите стапчиња на чинија, во круг.

Кога ќе ги распоредите сите стапчиња, додадете неколку лисја рукола и посипете ги со семе од калинка и послужете.

Едноставно, и толку добро!

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!