Дамски каприц: Десерт од обични состојки со воодушевувачки вкус!

Вреди да се проба:

Десерт направен од обични и секојдневни состојки, што веќе ги имаме во секој дом.

Крцкавата кора, освежувачкиот вкус на џемот од кајсија и пенливиот бел дел од јајце прават совршена хармонија во еден залак. Се подготвува многу едноставно за само неколку минути и неколку постапки.

- Advertisement -

Состојки:

  • 250гр путер
  • 4 лажици шеќер
  • 5 жолчки
  • 4 лажици млеко
  • 250 гр брашно
  • 1 прашок за пециво
  • 300 гр џем од кајсија
  • 5 белки
  • 10 лажици шеќер

Подготовка:

Пенесто изматете го путерот со шеќер, па додадете жолчки и продолжете да матите. Потоа додадете млеко, и на крај брашно измешано со прашок за пециво. Ставете путер или масло на плех со димензии 20х30 см и посипете со брашно, а потоа истресете го вишокот брашно.

Пренесете го тестото во подготвениот плех и печете го во загреана рерна на 180 степени 20 минути. По 20 минути, премачкајте го тестото со џем од кајсија, вратете се во рерна и печете уште 10 минути.

Во меѓувреме, изматете ги белките и шеќерот во цврст снег. Извадете ја тортата од рерна, намалете ја температурата на 150 степени, премачкајте со изматени белки и вратете ја тортата во рерна уште 10 минути. Потоа исклучете ја рерната и оставете ја тортата внатре, за да оставите белките уште малку да се исушат. Извадете ја од рерна кога тортата ќе се излади целосно.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!