Дали сте слушнале за ШУФУНДЛЕ? Ова е стар рецепт кој ќе ве собори од нозе и ќе ве врати во некои ПОДОБРИ времиња!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако сакате кнедли со сливи, сигурно ќе ви се допадне постарата, солена верзија. Овие два специјалитети се подготвуваат на сличен начин, а основната состојка е компирот.

Шишкрлини, лулеки, ваљушци… Секој си има свое име и сличен рецепт за подготовка на специјалитети од тесто од компири. Малку личат на њоки, а додека се уште се топли, може да се послужат како вкусен прилог со сосови или како вегетаријанско главно јадење со свежа сезонска салата или пак да ги послужите со нешто слатко. Тие едноставно одат со сè.

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 2 жолчки
  • 500 гр меко брашно
  • малку сол
  • 3 лажици сирење
  • малку крем за преливот
  • 50 гр презла
  • масло
  • сусам

Подготовка:

- Advertisement -

Компирите сварете ги со кора, а потоа излупете ги и изрендајте ги. Веднаш се замесува тесто, се додава сол, жолчките, сирењето и брашното и се замесува мазно тесто.

Потоа од тестото оформете ролати со дебелина до еден прст и исечете ги на должина од 3 см. Гответе ги во топла солена вода околу 5 минути, додека не испливаат и не бидат меки на допир.

Во шерпа се прелива масло, се додава презлата и сусамот и малку се пропржуваат, на умерен оган. Потоа сварените шишкрлини измешајте ги во мешавината од презла и сусам.

Послужете ги додека се топли како самостоен оброк или прилог, со додаток по желба. Може да ги послужите со чварки или пржена сланина.

Совет:

Кога ќе го замесите тестото, веднаш обликувајте го и сварете го бидејќи ќе стане премногу меко ако стои.

Замрзнување:

Подгответе ги шишкрлините до чекор 4. Наредете ги во плех и замрзнете ги 2 часа. Потоа пакувајте ги во вреќи и вратете ги во замрзнувач.

Одмрзнување:

Гответе ги замрзнатите шишклини понатаму според чекор 4 и измешајте ги со препечените презла и сусам.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!