ДАЛИ СЕ ИЗЛУТИВТЕ? Еве што да направите ако сте изеле премногу лути пиперки или сте ги допреле очите!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Трикови кои ќе ви помогнат ако се излутите.

Сигурно ви се случило еднаш кога готвите, кога користите лути пиперки, да го допрете лицето или да претерате со зачинот во садот и да се излутите. Кога сакате да направите луто јадење, заштитете се со ракавици или едноставно измијте ги пиперките пред употреба.

- Advertisement -

Доколку сепак јадете премногу зачинета храна, ни случајно не земајте вода, бидејќи тоа само ќе го зголеми ефектот, туку изедете половина домат или испијте чаша млеко или сладолед.

Можете да чувате вода во устата додека лутото не помине, но не ја голтајте.

Ако се излутите, помага и јадењето леб, варен компир или варен ориз.

Овие производи го апсорбираат капсаицинот кој се наоѓа во лутите пиперки и е причината да се излутите. Кај лицата со алергии, ако лутите пиперки паднат на слузокожата, тоа може да предизвика шок.

За луѓето кои не се алергични, може да помогне и традиционалниот индиски пијалок ласи, кој се подготвува од вода, мраз и кисело млеко. За да го направите овој напиток, потребно е да ги измешате сите три состојки во ист сразмер.

Заборавивте и случајно сте ги допреле очите или лицето со раце, а претходно сте исечкале лути пиперки!?

Доколку се излутите на очите, исплакнете ги очите со свежо млеко или употребете чај од камилица. Не мијте ги рацете со сапун, туку тријте ги со лимон или раствор од оцет и вода или оцет и кисело млеко.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!