ДАЛИ МЕДОТ МОЖЕ ДА СЕ РАСИПЕ!? Еве што е навистина точно и што да направите кога ќе се кристализира!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Дознајте подолу дали медот може да се расипе.

Луѓето секогаш велат дека медот е единствената храна која трае „вечно“, но многумина се уште се прашуваат дали овој дар на природата може да се расипе. Без разлика дали е суров или термички обработен мед, ако медот се чува во контејнер со капак и не се додава вода во него (или со човечка рака или влага во воздухот), тој нема да се расипе.

Медот се состои од околу 80 проценти шеќер (мешавина од фруктоза и гликоза) и 17 проценти вода. Останатите 3 проценти се мешавина од витамини, минерали, ензими, полен и соединенија за вкус. Благодарение на малата содржина на вода, медот нема да се расипе во традиционална смисла, што значи дека мувлата или опасните бактерии нема да се развијат во теглата со мед.

- Advertisement -

Дури и ако се складира правилно, неговата арома и вкус може да почнат да бледнеат со времето, но ако не сте професионален дегустатор на мед, можеби нема ни да забележите.

Како да препознаете вистински мед?

Чувањето мед е прилично едноставно. Погрижете се капакот да е добро затворен и оставете го на полица на собна температура. Имајте на ум дека температурните разлики можат да го поттикнат процесот на кристализација.

Иако медот тешко се расипува, тоа не е невозможно. Ако медот се чувал без капак или ако му се додаде вода, можно е медот да ферментира или во него да се формира некоја мувла. Ако видите меурчиња или мувла во него, фрлете го.

Што ако медот се стврдне/кристализира?

Не грижете се ако медот одеднаш се промени од течен во цврст. Медот може да развие ситни кристали и да добие потемна боја. Но, тоа не значи дека нешто не е во ред со тоа, тоа е само кристализација. Вистинскиот мед треба да се кристализира по одредено време, велат експертите.

Сепак, стапката на кристализација на здравиот мед ќе зависи од видот на медот. Иако медот се состои од мешавина од шеќер (особено гликоза и фруктоза) и вода, точната количина варира во зависност од видот на медот. Кристализацијата настанува кога гликозата (која е помалку растворлива во вода од фруктозата) се прилепува на трагите од полен во медот, кои почнуваат да се одвојуваат од водата. Кристалите потоа се реплицираат и се одвојуваат од водата.

Колку повеќе гликоза во медот, толку побрзо ќе се кристализира. Ако барате суров мед кој нема да се кристализира толку брзо, најдобар е багремот. Поголемиот дел од медот од продавниците е и термички обработен и филтриран за да се отстрани поленот, што значи дека и побавно ќе се кристализира.

Нема ништо лошо во кристализираниот мед, но ако текстурата ви пречи, можете да ја ставите теглата во сад со топла вода или едноставно да ја ставите во микробранова печка на ниска температура за да и дадете помека текстура.

- Advertisement -

Последни рецепти

АЈЛЕ – НАЈСТАРОТО ТУРСКО СЛАТКО: Направете си домашно кафе и послужете ја оваа слатка торта!

Ајле, меко турско слатко на кое никој нема да може да одолее, се подготвува многу брзо и лесно. Турските колачи одлично се комбинираат со домашното...

ПОДВАРОК СО СВЕЖ СВИНСКИ ВРАТ: Најдоброто зимско јадење кое се подготвува едноставно и лесно!

Подварок со свежо свинско месо е совршено зимско јадење, калорично и здраво Ако го совладавте подготвувањето слатка зелка, време е да научите како да направите...

ПОСНА САЛАТА: Совршено мезе кое може да го замени главниот оброк во деновите на постот!

Прекрасна салата која го менува оброкот, а воедно да пробате нешто ново што би можело да послужи како мезе за Свети Никола. Денот на Свети...

ПИЦА ОД СТАР ЛЕБ: Никогаш не било побрзо и полесно да се добие оброк што го сака целото семејство!

Доколку не знаете да го користите стариот леб, наш предлог е да направите брза пица Нема кој не сака пица, а ако често ви останува...

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!