Дали ви останале потемнети банани во фрижидер? Не ги фрлајте, направете брза ТОРТА ОД БАНАНИ

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Не фрлајте ги затемнетите банани, претворете ги во оваа едноставна торта. Често ни се случува во куќата да ни останат банани кои останале малку подолго и потемнеле на некои делови, кои никој не сака да ги јаде.

Често завршуваат во канта за ѓубре, но наместо тоа можете да ја направите оваа едноставна торта, само со стари банани. Потребни се само неколку минути за подготовка, а резултатот сигурно ќе ве воодушеви.

Состојки:

  • 2 банани
  • 1 јајце
 • 130 гр шеќер
 • 50 гр путер
 • 130 гр брашно
 • 1 лажица прашок за пециво
 • 2 лажици ванилин шеќер
 • 1 слатка павлака
 • малку презла

Подготовка:

Во сад изматете ги со рачно матење јајцето и шеќерот, додадете малку неварена слатка павлака и растопениот путер и повторно изматете се заедно.

- Advertisement -

Потоа во смесата додадете брашно, прашок за пециво и ванилин шеќер.
Изгмечете ги бананите со вилушка и додајте ги во смесата, па сè убаво соединете.

Истурете во тавче, претходно посипано со презла и печете во загреана рерна на 180 степени, околу 45 минути.

Може да користите и калап за куглоф за да изгледа поубаво колачот.

По печењето по желба посипете го колачот со шеќер во прав.

Добар апетит!

Извор: Banjalucanke.com

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!