Далгона кафе – Рецепт за најпопуларниот напиток на Инстаграм и ТикТок

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ова кафе буквално преку ноќ ги освои Инстаграм и популарната мрежа ТикТок. Напитокот е како резултат на инспирација од корејските Далгон бонбони, кои многу потсетуваат на кафе.

Далгона кафето повеќе наликува на десерт отколку на кафе, а во текот на карантинот стана хит на Инстаграм и ТикТок. Што ни малку не е чудно! Нежно, пенесто кафе и разладено со млеко е совршена комбинација.

Како да подготвите Далгона кафе?

Потребни состојки:

- Advertisement -

(за една чаша кафе)

  • 2 кафени лажички инстант кафе (или нес)
  • 2 лажички шеќер
  • 2 лажички врела вода
  • пола чаша млеко
  • неколку коцки мраз (опционално)

Начин на подготовка:

Измешајте го кафето со топла вода и шеќер. Можете да ги матите и со миксер, маталка за нес или лажичка за матење.

Важно е да добиете густа кремаста пена при мешањето.

Ставете неколку коцки лед во чашата и истурете го млекото врз ледот. Потоа кремастата смеса истурете ја врз млекото во чашата.

Уживајте во вкусот!

Погледнете го видетот за да видите како етапно се подготвува Далгона кафе.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!