ГУРМАНСКИ РУЧЕК ОД ЗЕМЈЕН САД: Печено пилешко и компири, сите прелиени со павлака и сирење – вкус прсти да излижете!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Предлог за вкусен ручек со компири и пилешко кој ќе им се допадне на сите.

Ручек чии состојки само се сечкаат и се ставаат во сад, а потоа се динстаат малку на шпорет или се печат во рерна се најлесниот и најбрзиот начин да се подготви вкусен оброк. Ова јадење се прави од компири и пилешко, а се прелива со уште подобар прелив од оној за мусака. Нема да се заморувате многу со подготовката, а целото семејство ќе јаде и ќе бара репете.

Состојки:

  • 5 компири
  • 500 гр пилешко филе
  • 2 пиперки
  • 1 млад кромид
  • 2 чешниња лук
  • 2 јајца
  • 300 мл павлака за готвење
  • 2 домати
  • тврдо сирење
  • сол

Подготовка:

Компирите, месото, пиперките, кромидот и лукот ситно исечкајте ги и ставете ги во сад. Зачинете по вкус. Потоа додадете ги ситно сечканите домати. Посипете со маслиново масло, не премногу.

- Advertisement -

Изматете ги јајцата и павлаката, па додадете го ренданото сирење и убаво измешајте. Истурете во сад и покријте со алуминиумска фолија. Печете на 230 ° C околу 30 минути.

По ова време, извадете ја фолијата и печете на 200 ° C уште 10 минути. Не ја загревајте рерната претходно бидејќи садот може да пукне, доколку користите земјен сад.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!